Hielprik
In de eerste week na de bevalling komt een medewerker van het consultatiebureau bij jullie thuis voor de hielprik. dit wordt automatisch in gang gezet via de geboorteaangifte. Het meedoen aan de hielprik is vrijwillig en gratis. Je mag zelf beslissen of je kindje meedoet aan dit onderzoek. Bij de hielprik worden een paar druppeltjes bloed afgenomen uit de hiel van de baby. Het bloed van de hielprik wordt onderzocht op een aantal ernstige, zeldzame aangeboren ziekten.
Een snelle opsporing van deze ziekten kan zeer ernstige schade aan de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling van het kindje voorkomen of beperken. De meeste ziektes zijn niet te genezen maar wel te behandelen, bijvoorbeeld met voeding of medicatie. Het is in het belang van de gezondheid van het kindje dat hij/zij de hielprik krijgt aangeboden.
Na 5 weken wordt een brief gestuurd met de uitslag van de test vanuit het RIVM. Bij een afwijkende uitslag zal de huisarts telefonisch contact opnemen om vervolgonderzoek te bespreken. Het kan zijn dat er niet voldoende bloed is opgenomen, hier zal de hielprik door herhaald worden.
https://www.pns.nl/neonatale-screeningen/hielprik
Gehoortest
Samen met de hielprik wordt (bijna) altijd de gehoortest afgenomen. Met deze test wordt gemeten oh het kindje genoeg hoort om te leren praten. Door een zacht oordopje wordt een zacht knetterend geluid in het oortje gezonden. Als het oortje gezond is, reageert deze er op door een geluidje terug te zenden naar het apparaatje. Het onderzoek duurt meestal een paar minuten.
Bij 5 op de 100 kindjes is de uitslag van de gehoortest bij één of beide oortjes onvoldoende. Dit betekent niet gelijk dat jullie kindje niet goed kan horen. Water of oorsmeer kan de uitslag van de test beïnvloeden. De test wordt een week later bij jullie thuis herhaald.
